Nahé aktivistky před volbami? "Nahoře bez" překvapilo

"Lidé nás opakovaně vybízeli k tomu, ať také po vzoru feministické skupiny Femen protestujeme nahé. Rozhodly jsme se na tyto prosby reagovat. Nemyslíme si ale, že využívání ženské nahoty je ta správná cesta, proto jsme pojaly akci po svém," řekla šéfka pořádajícího sdružení Fórum 50% Jana Smiggels Kavková. Organizace prosazuje rovné zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích a v politice.

Fórum 50% podle své zástupkyně Marcely Adamusové dosud snad nezažilo takový zájem jako teď, když ohlásilo svou akci a čekalo se, že se aktivistky svléknou. Místo nich to udělali herci a muzikanti z recesistické kapely Vagyny dy Praga. "Chtěly jsme si vystřelit i ze sexismu," podotkla Adamusová. Se Smiggels Kavkovou svorně dodávají: "A kandidátky jsou skutečně 'nahoře bez', tedy bez žen". Na happeningu vyzývaly k "ukončení české politické sexmise a nadvlády mužů".

Fórum 50% posuzovalo kandidátní listiny sedmi stran, které mají šanci podle průzkumů dostat se do Sněmovny. Podle zjištění proti minulým volbám žen ubylo. Více jich nominovaly jen ODS a Strana zelených. Hrozí tak, že v dolní komoře usedne méně poslankyň než dosud.

Podle údajů, které zveřejnil statistický úřad, ženy tvoří 26,91 procenta kandidujících. Při posledních volbách to bylo 27,16 procenta. Aktivistky upozorňují na to, že političky bývají navíc na listinách na spodních, tedy nevolitelných místech. Vyzývají proto voliče a voličky, aby poslali do Sněmovny víc žen. Doporučují, aby jim dali preferenční hlasy. Na volebním lístku je možné zakroužkovat až čtyři jména.

Fórum 50% happeningem dnes svou kampaň Sexmise odstartovalo. Pořadatelky podotýkají, že je nadstranická a neradí, jakou stranu by lidé měli volit. Ve své osvětové akci se letos sdružení zaměřuje hlavně na muže. Připravilo třeba pivní tácky s otázkou: "Máš koule na to volit ženskou?" Nevyrovnanost demonstruje také na půllitru zlatavého moku. Kampaň podpořili úspěšní sportovci, a to třeba olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

reklama

Via: domaci.eurozpravy.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~jXLuO$4L7

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply