Najlepsza piętnastka Tofifest


Bezsenność - Insomnia · reż. Erik Skjoldbjærg; Norwegia 1997, 97’


Furia na zakończenie festiwalu filmowego Tofifest

Toruński festiwal filmowy Tofifest to ponad 160 filmów i 30 wydarzeń muzycznych. Organizatorzy wybrali piętnaście pozycji, których nie można przegapić:

1. I am Femen

reż. Alain Margot, Szwajcaria (pasmo Focus: Ukraina, polska premiera)

Fascynujący dokument o jednej z liderek ukraińskiego ruchu protestu Femen, Oksanie Sachko. Dlaczego Femen-ki odsłaniają piersi by protestować przeciw Putinowi? Dowiecie się z filmu.

2. Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna (The Postman's White Nights)

reż. Andriej Konczałowski, Rosja (film otwarcia festiwalu)

Zdobywca tegorocznego Srebrnego Lwa w Wenecji. Kameralne, osobiste dzieło nagradzanego na całym świecie twórcy filmów Dom durakov, Syberiada, Tango i Cash.

3. Polskie gówno (Polish Shit)

reż. Grzegorz Jankowski, Polska (konkurs From Poland)

Film-prowokacja. Przewrotna opowieść o świecie polskiej muzyki i „powiatowego show-biznesu". A zresztą, tak naprawdę kto wie o czym, skoro Tymon Tymański napisał scenariusz?

4. Plemię (The Tribe)

reż. Myroslav Slaboshpytskiy, Ukraina (konkurs główny On Air)

Zdobywca trzech nagród na tegorocznym Cannes. Unikatowy film bez słów, opowiadający o ukraińskiej, przeznaczonej dla głuchoniemych, szkole z internatem, w której panują gansgsterskie zasady. Aby w niej przetrwać, trzeba wejść w łaski tytułowego „plemienia".

5. Kebab Horoscope

reż. Grzegorz Jaroszuk, Polska (konkurs główny On Air)

W tym roku na festiwalu w czeskich Karlowych Warach nazwany „najbardziej czeskim filmem festiwalu". Uznany tydzień temu za najlepszy debiut prestiżowego Raindance FF w Londynie. Historia dwóch oszustów, którzy udając marketingowców mają uratować przed upadkiem hurtownię dywanów. Mocne.

6. Gottland

reż. Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Čákan, Czechy (pasmo Forum 2013/2014, polska premiera)

Polacy kochający Czechy miłością bez granic stanowią rosnącą, lecz wciąż niejawną, sektę. Jednym z jej guru jest dziennikarz Mariusz Szczygieł. Film jest ekranizacją jego książki o Czechach, nakręconą przez czeskich reżyserów. Słowem, „czeski film"!

7. Mama (Mommy)

reż. Xavier Dolan, Kanada (pasmo Forum 2013/2014)

Nagroda jury Cannes 2014 za najlepszy film, kanadyjski kandydat do Oscara. Najnowsze dzieło „złotego dziecka kina światowego", Xaviera Dolana. Tym razem — o matce.

8. Bezsenność (Insomnia)

reż. Erik Skjoldbjarg. Norwergia (pasmo Zjawiska: Nordic Noir, polska premiera)

Zanim Christopher Nolan zrobił Insomnię z Alem Pacino, była już Insomnia ze Stellanem Skarsgardem (tym od Nimfomanki i nie tylko). Norweski pierwowzór hollywoodzkiego filmu jest idealnym wcieleniem nurtu Nordic Noir.

9. Dwa dni, jedna noc (Two days, one night)

reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Belgia (pasmo Flandria vs Walonia, polska premiera)

Najnowszy film ulubieńców jury w Cannes — braci Dardenne. Oparta na faktach historia kobiety, która ma dwa dni na to, by zatrzymać sąd kapturowy w swojej pracy.

...

Via: rp.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~Xi0bD$5Ue

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply