Nie odpuszczają: będą próbowały wbiec na boisko

Walka ze społeczeństwem

 

– Czyli tak wygląda k... przynosząca hańbę całej Ukrainie – zaczynamy rozmowę.

– Właśnie tak – Inna obiema dłońmi wskazuje na siebie. Jest atrakcyjną blondynką, sama o sobie mówi, że była ponad 40 razy zatrzymana przez policję. – Największa hańba tego kraju. A to miejsce, to siedlisko zła. Jesteśmy przyzwyczajone, że na Ukrainie większość nas krytykuje i wyzywa. Ściągamy bluzki, to jesteśmy dziwkami, przecież to logiczne – mówi Szewczenko. – Nie dziwimy się jednak, że nas krytykują. My walczymy z tym społeczeństwem. Społeczeństwem, które jest pasywne, rozczarowane, ale które nie robi nic, by zmienić rzeczywistość, tylko wciąż krytykuje i płacze. To nie byłoby normalne, gdyby społeczeństwo, z którym walczymy, nas wspierało – dodaje.

 


Ukraińskie niewolnice

 


FEMEN powstał w głowie Anny Husoł w 2008 roku. Inna Szewczenko działa w organizacji od trzech lat. – Byłam taka, jak inne ukraińskie dziewczyny. Wychowywana na klasyczną domową niewolnicę: zostać żoną, gotować, sprzątać po pijanym mężu. Godzić się z tym, że nigdy nie zrobię kariery i będę zawsze zarabiała mniej od mężczyzn. Szczytem marzeń było poznać jakiegoś obcokrajowca, dać mu się uwieść, i pozwolić się stąd wywieźć. Dopiero, gdy poznałam Annę, zaczęłam rozumieć, że może być inaczej, że nie muszę poddać się dyktatowi męskiego społeczeństwa – Inna mówi z pełną powagą na twarzy.

 

Nikt nie chce słuchać

 

Przez FEMEN Szewczenko straciła pracę. – To było na początku mojej działalności, w 2010 roku. Po jednym z protestów przyszłam, jak co dzień, do swojego biura w dziale prasowym burmistrza Kijowa. Podszedł człowiek z wydrukowanym plikiem moich zdjęć z protestu. Położył je na biurku i powiedział: „jutro już nie przychodź" – opowiada.

 

Odpowiedź na pytanie, które słyszą codziennie po kilkanaście razy, dziewczyny z FEMEN-u mogłyby zapewne wyrecytować obudzone w środku nocy.

 

– Dlaczego topless? Nikt nie chce słuchać kobiet, natomiast każdy chce na kobiety patrzeć. Zwłaszcza gdy są prawie nagie. Zapewniam cię, że gdybyśmy się nie rozbierały, nikt o nas i naszych akcjach by nie słyszał, nikt by się naszą sprawą nie zainteresował. Protestujemy przeciwko mafii alfonsów, która zamieniła Ukrainę w burdel. Ta mafia nazywa się UEFA, a naczelnym alfonsem jest Michel Platini – mówi Szewczenko. Inna jest fanką piłki nożnej, cieszyła się, gdy Ukraina dostała razem z Polską prawo organizacji mistrzostw. Rozmawiamy dzień po pierwszym meczu Ukraińców. – Byłyśmy na stadionie – mówi – Inna, ale po chwili dodaje już zmienionym tonem: – Po to, by zobaczyć jak najłatwiej wbiec na boisko.

 

 

Via: euro2012.przegladsportowy.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~3KorX$1BU

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply