Prsatka z Femen se vrhla na Putina a vrazila do něj bodec

Hlavní strana Zahraničí Evropa


09.06.2014 15:14

Aktivistce radikálního hnutí Femen, jehož členky jsou známy obnažováním poprsí během svých protestních akcí, hrozí pokuta padesát tisíc eur (1,4 milionu Kč). Žena minulý čtvrtek poškodila voskovou figurínu znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina v pařížském muzeu Grévin. Soud se má konat v září, informovala dnes francouzská média.

Aktivistka Jana Ždanovová napadla figurínu s pokřikem "Putin, diktátor". Chytla ji za vlasy a pak shodila na zem před figuríny dalších současných státníků a probodla ji dřevěným bodcem. "Putinovi" se po pádu odloupl kus hlavy.

Incident se stal pouhý den předtím, než se skutečný prezident Putin zúčastnil ve Francii oslav 70. výročí vylodění Spojenců za druhé světové války v Normandii.

Vedení muzea voskových figurín tento čin odsoudilo a obrátilo se na soud, aby od pachatelky získalo odškodnění. Zároveň označilo incident za ojedinělý.

Naposledy byla figurína v muzeu podobně napadena v roce 1979. Znázorňovala tehdejšího šéfa francouzské komunistické strany Georgese Marchaise. Figurína, kterou "unesli" příslušníci krajní pravice, byla nalezena ve výběhu medvědů v pařížské zoologické zahradě s nápisem "Moskva" na čele.

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 na Ukrajině a od té doby se do něho zapojují ženy z řady zemí. Za akce "nahoře bez" jim hrozí v konzervativních zemích, jako jsou Tunisko nebo Turecko, tresty několika let vězení. Své ústředí má organizace nyní v Paříži.


Open bundled references in tabs:

Via: tyden.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~CNy4E$5Aj

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply