Przerwano konferencję prasową szefa EBC

Konferencja prasowa odbywała się jak zwykle w siedzibie Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Gdy Mario Draghi omawiał wyniki wdrożonego przez EBC programu pobudzania gospodarki strefy euro (tzw. luzowania ilościowego), na scenę wtargnęła około 20-letnia, ubrana na czarno kobieta.

Na czarnym podkoszulku miała wydrukowane hasło, które wykrzykiwała: "Koniec z dyktaturą EBC!". Kobieta, której nazwisko nie zostało jeszcze podane do wiadomości publicznej, rozrzuciła confetti, po czym została wyniesiona z sali i zatrzymana przez policję.

Szef EBC wydawał się niewzruszony atakiem członkini Femenu. Konferencję przerwano na kilka minut, a Draghi podjął wkrótce przerwany wątek. Skonstatował, że "jasne jest, że skupowanie obligacji (luzowanie ilościowe) przynosi rezultaty".

"Druga część konferencji nie dorównała pierwszej pod względem ekscytujących wydarzeń" - skonstatował bank ING po zakończeniu wystąpienia Draghiego.

W połowie marca w trakcie zamieszek ulicznych we Frankfurcie wywołanych podczas antykapitalistycznego protestu przeciw polityce finansowej EBC obrażenia odniosło 350 policjantów i demonstrantów; zniszczenia szacuje się na miliony euro. 525 osób zatrzymano, 26 z nich zostało aresztowanych. Obrażenia odniosło 150 policjantów.

Zamieszki przyćmiły wymowę demonstracji przeciwko polityce EBC, w której uczestniczyło około 20 tys. w większości pokojowych demonstrantów.

Przez krytyków EBC oskarżany jest o spowodowanie pauperyzacji społeczeństw na południu Europy oraz nakładania drakońskich warunków na Grecję, której udziela pożyczek. Zdaniem ekonomistów polityka EBC nie dopuściła do rozpadu strefy euro i ograniczyła skutki kryzysu finansowego oraz kryzysu zadłużenia publicznego.

Open all references in tabs: [1 - 3]

Via: biznes.onet.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~wM5gC$614

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply