Rusya’da Pussy Riot üyelerine 6 ay daha gözaltı

Ayrıca bakınız

  • Rus Pussy Riot üyelerine tahliye yok 20/06/2012 20:39 CET
  • Rusya’da ‘Pussy Riot’a özgürlük yok 20/04/2012 01:33 CET
  • Rus silah tüccarı Viktor Bout’a 25 yıl hapis 06/04/2012 06:23 CET
  • Bout’a 25 yıl hapis Moskova’yı kızdırdı 06/04/2012 17:33 CET
  • Rusya’da muhaliflere ceza yağdı 16/03/2012 03:38 CET

Rusya’nın başkenti Moskova’da 4 Mart başkanlık seçimleri öncesi bir kilisede Putin karşıtı bir şarkı söyledikleri için gözaltına alınan Pussy Riot adlı müzik grubu kızlarının tutukluluk süresi 6 ay daha uzatıldı.

Rus polisi, davanın görüldüğü mahkeme binası dışında toplanan ve femen kızlarının serbest bırakılmasını isteyen protestocuları da gözaltına aldı.

Pusy Riot grubu üyelerinden Nadejda Tolokonnikova, Mariya Alyohina ve Yekaterina Samutseviç, kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.

Bu arada 100’ün üzerinde Rus sanatçı ve akademisyen müzik grubu üyelerinin serbest bırakılması için düzenlenen imza kampanyasına destek verdi.

Gözaltı kararını eleştiren bazı göstericiler daha önce kendilerini demir kafese kilitleyerek mahkemeyi protesto etmişti.

Femen kızlar, başkanlık seçimleri öncesi Şubat ayında ülkenin en büyük kiliseleriden birinde düzenledikleri konserde ‘Meryem Ana bizi Putin’den kurtar’ şarkısı söylemiş ve hemen ardından polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Daha fazla: Adalet, Dava, Rusya, Vladimir Putin

Copyright © 2012 euronews

Haberin videosunu izlemek için JavaScript gerekiyor

Via: tr.euronews.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~sb6eS$1KA

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply