Sama na bojišti?

Aminu zatkli 19. května, v okamžiku, kdy psala slovo Femen na zdi muslimského hřbitova. Byla obviněna ze zneuctění hrobů a z amorálního chování. Ale to, co udělala, mělo velký ohlas daleko za hranicemi Tuniska.

Historička a spisovatelka, členka feministického hnutí se čtyřicetiletou praxí Florence Montreynaudová se rozhodla Aminino chování komentovat:

- Připadá mi zajímavé srovnání Aminy s Janou z Arku. V obou případech tu máme osamělou ženu, která se sama postavila proti všem. Tím se Aminino vystoupení liší od podobných feministických akcí z posledních desetiletí, kde pokaždé jedná menší skupina. Amina se vystavuje nesmírně velkému nebezpečí. Nikomu bych si netroufla poradit, aby takhle riskoval, aby se ji snažil napodobit.

Aminino vystoupení připomíná vystoupení Jany z Arku, ovšem jen s jedním rozdílem: nebyla v pancíři jako Panna Orleánská, ale naopak své tělo obnažila. Můžeme mít k hnutí Femen různý vztah, musíme ale uznat, že tyto dívky dodaly obnažené ženské hrudi naprosto jiný smysl, než ten, který má obvykle v evropské civilizaci: hruď jako symbol mateřství nebo erotiky. Vrátily jí smysl, jehož prameny nacházíme v antické mytologii. Můžeme třeba uvést následující příklad: Svoboda vede lid na barikády Eugéne Delacroixe – šaty má roztrhané, nemá ale čas, aby se upravila, hlavní je přece bitva.

Amina riskuje život, aby ochránila nás, muže a ženy dobré vůle věřící v lepší svět. Svět, ve kterém bude mít žena stejná práva jako muž, bude se oblékat tak, jak bude chtít, bude mít stejné právo na city a na jejich projevování.

V čem vlastně nachází feministka síly, aby se postavila proti vnějšímu světu? Mínění Florence Montreynaudové:

- Jako u mnoha těch, kdo se stavějí něčemu na odpor, je toto vnitřní ticho a jistota ve vlastní síly důkazem toho, že jednají z přesvědčení, že jejich cesta je jedině správná. Dějiny znají spoustu příkladů podobného chování: Mandela, Martin Luther King, Gándíová…Jsme svědky chladnokrevnosti, se kterou reagují na vše, co se děje. Jejich akce se vyznačují vnitřním klidem a to znamená, že směřují k Pravdě.

Via: czech.ruvr.ru


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~8AAAi$30g

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply