Skandale w Kijowie. Puchar Henri Delaunay’a w roli głównej

Drugie zajście było prowokacją jednej z aktywistek znanego z głośnych akcji ukraińskiego ruchu feministycznego Femen. Ruch poinformował, że trofeum zostało uszkodzone, jednak żadne oficjalne źródła tego nie potwierdziły, a puchar nadal pozostaje na Majdanie.

Działaczka Femenu podeszła do miejsca, w którym znajduje się Puchar Delaunaya, pod pretekstem zrobienia sobie zdjęcia. Gdy stanęła obok trofeum niespodziewanie zdjęła koszulkę ukazując piersi, oraz wykonany na brzuchu napis "Fuck Euro 2012".

Z rozesłanego prasie komunikatu Femen wynika, że aktywistka umyślnie strąciła puchar na kamienne płyty Majdanu Niepodległości, ale opublikowane przez ruch zdjęcia wskazują, że spadł on na ziemię w wyniku szarpaniny młodej kobiety z ochroniarzami. Działaczka została zatrzymana przez milicję.

Kobiecy ruch Femen niejednokrotnie protestował przeciwko Euro 2012 na Ukrainie i w Polsce oskarżając UEFA o propagowanie turystyki seksualnej i rozpijanie społeczeństwa.
Czytaj też: Sexy kalendarz! Własną piersią bronią Ukrainy przed Rosją!


"Prawdziwą przyczyną bojkotu Euro 2012 przez światowych przywódców nie powinny być chwilowe problemy jednej przedstawicielki świata oligarchów (odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - przyp. red), lecz tragedia setek tysięcy ubogich ukraińskich kobiet, zaangażowanych w światowy przemysł seksualny" - napisał Femen w komunikacie po sobotniej akcji.

Puchar Henri Delaunaya przybył na Ukrainę w piątek z Polski. Po Kijowie będzie prezentowany jeszcze w sześciu miast Ukrainy: Doniecku, Charkowie i Lwowie, które wraz z ukraińską stolicą będą gościć rozgrywki Euro 2012, oraz Iwano-Frankowsku, Odessie i Dniepropietrowsku.

Trofeum nosi imię byłego prezesa Francuskiego Związku Piłki Nożnej, pomysłodawcy mistrzostw Europy. Główną nagrodą dla zwycięzców tej imprezy stał się 52 lata temu. Jako pierwszy wzniósł go do góry w 1960 roku Igor Netto, kapitan reprezentacji ZSRR, a jako ostatni Iker Casillas, który poprowadził Hiszpanów do zwycięstwa podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii.
Ucz się języka angielskiego z "Newsweekiem"


Via: euro2012.newsweek.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~qllLH$ti

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply