Topless na minusie i bezsilna Angela Merkel


Bigger

Ukraińskie feministki z organizacji Femen słynne z demonstrowania topless dotarły do Davos. Był to akt wielkiej odwagi, bo dziewczyny paradowały na kilkunastostopniowym mrozie

Półgołe  w wypisanym na  piersiach hasłem „ Crisis Made in Davos" przeszły przez płot  okalający Kongres Zentrum .  Potem rozwinęły  transparenty  z napisem „Biedni z waszej winy".  Szybko jednak   wyjątkowo skuteczna ochrona   usunęła je z  pobliża Kongres Zentrum. W chwilę potem zostały aresztowane przez policję. Rzecznik policji w Davos,Thomas Hobi powiedział,że takie są procedury, kiedy ktoś protestuje bez zezwolenia, bądź jest goły. — No cóż - skomentował   protest  ciepło ubrany australijski minister handlu, Craig Emerson - widać jeszcze nie zdołaliśmy ich przekonać co do dobrodziejstwa wolnego globalnego handlu . Aktywistki Femen zostały zwolnione z aresztu w sobotę wieczorem, przedostatniego dnia Forum, a podczas zorganizowanej naprędce konferencji prasowej mówiły: Przyjechałyśmy  do Szwajcarii, żeby opowiedzieć o sytuacji biednych ludzi, tym bogaczom,którzy siedzą  w salach konferencyjnych - mówiła  potem na  zorganizowanej naprędce konferencji prasowej Inna Szewczenko z  Femen.

Więcej niecierpliwych

Ale i w samych salach konferencyjnych rosło zniecierpliwienie, że  zgromadzeni tam  kluczowi dla światowej gospodarki ludzie nie są w stanie wypracować rozwiązania, które złagodziłoby kolejny kryzys. Nigdy potem w ciągu roku nie ma już takiej okazji, żeby prezesi i ministrowie mogli spotkać się w zamkniętych salach i otwarcie porozmawiać o kłopotach jakie wspólnie powinni rozwiązać. Tym razem, choć przedstawiciele władz indyjskich i biznesmeni z Indii chcieli zrobić na uczestnikach wielkie wrażenie, tak jak to udawało się Chińczykom w poprzednich latach,konferencję zdominował kryzys w Europie. A przede wszystkim widoczna była  bezsilność polityków  do szybkiego złagodzenia narastających jego skutków.

Wiele oczekiwano po wystąpieniu kanclerz Niemiec,Angeli Merkel, które chociaż doskonale napisane rozczarowało, bo nie było w nim żadnego nowego pomysłu na przyszłość poza wezwaniem do dalszego zaciskania pasa w krajach gdzie kryzys jest najgłębszy. Taka taktyka jest już krytykowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. A pani Merkel nieudolnie jeszcze starała się przesunąć uwagę uczestników konferencji z Europy na inne kontynenty. — Wiem, że przyklejono nam już łatkę  największego kłopotu globalnej gospodarka, ale przecież nie tylko my mamy kłopoty - powiedziała.  I mimochodem wskazała na Stany Zjednoczone, Chiny i Japonię. To wręcz wzbudziło niesmak. Wielcy inwestorzy potem przyznawali się nieoficjalnie, że już w trakcie  przemówienia  pani Merkel pozbyli się wszystkich europejskich aktywów. Praktycznie bez echa przeszła  idea pani Merkel stworzenia federalnej Europy, w której Komisja Europejska pełniłaby rolę rządu,który stopniowo przejmowałby władzę z gabinetów krajów członkowskich. Taka wizja jest naturalnie nie do przyjęcia,zwłaszcza przez Brytyjczyków. Premier Wlk Brytanii,David Cameron protestował w Davos przeciwko strefie euro i przywództwu Niemiec w Eurolandzie. A  jego minister finansów, George Osborne mówił, że Grecja cały czas przypomina mu „ogon,który macha psem".

Zapora ogniowa

Ze wszystkich zakątków Davos słychać wezwania, aby Europa stworzyła i wokół już „zarażonych " krajów i wokół samej siebie „zaporę ogniową" naturalnie z pieniędzy,które musi uzbierać sama. Świat jest niechętny do finansowego wsparcia Unii Europejskiej, nawet a pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a sami politycy niewiele potrafili zrobić, żeby przekonać te kraje, które na taką pomoc stać i jeszcze kilka miesięcy temu składały deklaracje, że dopłacą. Nie wystarczy machająca elegancką torebką szefowa MFW, Christine Lagarde, chociaż jest dzisiaj jednym z najbardziej wiarygodnych ludzi na świecie.

Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA uważa, że  na początku sama Europa  musi pomóc sobie. — Europa musi zrobić większy wysiłek, inaczej nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek kraj rozwijający się chciał dopłacać do MFW — wtórował mu Motohisa Furukawa, z japońskiego Ministerstwa Finansów.

Na razie „zapora ogniowa" jest zbudowana z pół miliarda euro Europejskiego Mechanizmy Stabilizacyjnego, który ma zostać uruchomiony w lipcu. Rynki finansowe jednak nie są specjalnie  przekonane, że to wystarczy. Być może atmosferę oczyści porozumienie w sprawie restrukturyzacji greckiego długu zapowiadane na  zaczynający się tydzień,ale coraz więcej inwestorów niepokoi sytuacja w Hiszpanii i Włoszech.

Via: ekonomia24.pl


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~V8Hng$U8

This entry was posted in PL and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply