Tunus Başbakanı Ali El Urayyid, Barroso ve Van Rompuy’le Görüştü

BRÜKSEL (AA) Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroos ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüştü.

AB yöneticileri, Tunus'ta reformları teşvik ederek yeni anayasanın onaylanmasını, diyalog ve uzlaşma kültürünün benimsenmesini, eski rejimden miras kalan ceza yasasının ifade özgürlüğünü güvence altına alacak şekilde değiştirilmesini ve yargı alanında bağımsızlık ve tarafsızlığı güçlendirecek reformlar yapılmasını istedi.

Barroso, AB'nin Tunus'ta yaklaşan seçimler için gözlemciler göndermeye ve teknik yardıma hazır olduklarını söyledi. Barroso, 2011-2013 döneminde Tunus'a taahhüt ettikleri 400 milyon avro Mali yardımı yüzde 10 artırma kararı aldıklarını belirtti.

Bu arada el-Urayyid, Barroso'dan sonra Van Rompuy'le görüşmeye geçerken Femen grubu üyelerinin protestosuna hedef oldu. Tunus Başbakanı'nı taşıyan aracın üzerine atlayan 3 Femen üyesi korumalar tarafından etkisiz hale getirildi. Üstsüz protestocular Tunuslu eylemci Amine Tyler'in ve bu kişiye destek verdikleri için hapis cezasına çarptırılan Femen üyelerinin serbest bırakılmasını talep etti. - Brüksel

Via: haberler.com


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~eFBkR$3NR

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply