Ukrajinské aktivistky se obnažovaly ve zvonici katedrály

Kyjev - Aktivistky z ukrajinské skupiny FEMEN se v úterý svlékly ve zvonici katedrály svaté Sofie, informuje agentura AFP. Protestovaly tím proti návrhu zákona o zákazu potratů.


Členky feministického hnutí spustily z věže plachtu s nápisem "Stop!", přičemž písmeno t tvarem připomínalo pravoslavný kříž. Poté rozezvučely všechny zvony katedrály.

Ukrajinský parlament bude v brzké době projednávat návrh zákona, který má až na "výjimečné případy" zakazovat možnost potratu.

Aktivistky návrh označily za "zločinné spiknutí církve a státu". Na profilu na serveru LiveJournal napsaly, že zákon chce ukrajinské ženy "přinutit k plození a rozmnožování se".

Podle poslance Andrije Škila z opozičního Bloku Julie Tymošenkové (BjuT) je cílem normy zastavit úbytek populace. Za posledních 12 let klesl počet obyvatel kvůli emigraci a nízké porodnosti z 52 milionů na 46 milionů.

Potrat je nyní na Ukrajině povolen do 12. týdne těhotenství, za výjimečných okolností se připouští až do 22. týdne.

Počet interrupcí v zemi dosahoval v 90. letech každoročně až k milionu, loni jich bylo vykonáno 156 000.

Členky skupiny FEMEN přitahují mezinárodní pozornost obnažováním během protestů. V minulosti demonstrovaly polonahé proti postavení žen v muslimských zemích před mešitou v Istanbulu, finančníkům na Světovém fóru v Davosu, plynárenskému gigantu Gazprom v Moskvě, ukrajinské vládě, obchodu se ženami nebo prostituci.


přeposlat známému

Doporučit článek


x

Via: zahranicni.eurozpravy.cz


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~LDJNP$pD

This entry was posted in CZ and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply