İtalya’da ilk gün seçimlere katılım düşük

İtalya'da genel seçimlerin ilk gününde bir önceki seçime göre katılım yüzde 1,5 azaldı. Arama motoru Google'ın İtalya sayfasında seçime özel "doodle" oluşturduğu, Silvio Berlusconi'nin oy kullanacağı okulun önünde yarı çıplak eylemleri ile tanınan "Femen" grubunca protesto edildiği ve tüm Avrupa'nın sonucunu merakla beklediği seçimlere İtalyan seçmenler henüz beklenen ilgiyi göstermedi.

İtalya genelinde sabah saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi ilk gün gece saat 22.00'de sona erecek olmasına rağmen İtalyan seçmenler sandığa beklenen ilgiyi göstermedi. Seçim Kurulu'ndan yapılan ilk açıklamalarda, İtalya genelinde bir önceki seçime göre yüzde 1,5 daha az katılım olduğu bildirildi. Lazio, Lombardiya ve Molise eyaletlerinde katılımın bir önceki seçime göre artış gösterdiği belirtilirken, Napoli'nin başşehir olduğu Kampanya (Campania) eyaleti başta olmak üzere birçok eyalette durumun tersi yönde geliştiği kaydedildi.

Parti liderlerinin hemen hepsi sabah saatlerinde bağlı oldukları seçim bölgelerinde oylarını kullanırken, Silvio Berlusconi açıklanandan bir saat sonra oy vermek için geldiği orta okulun önünde yarı çıplak halde yaptıkları eylemler ile tanınan "Femen" grubu tarafından protesto edildi. Basının yoğun ilgi gösterdiği Berlusconi, salona girdiğinde herkesle tokalaşıp selamlaştı. Salondaki genç seçim memuru bir bayanın ciddi durup gülümsememesi ve Berlusconi oyunu sandığa atarken başını çevirmesi sonrasında bayana dönüp "Gülümsemeyi öğrenmelisin" demesi günün konuşulan anları arasında yer aldı.

Olumsuz hava koşullarının özellikle kuzey bölgelerde kar şeklinde olduğu İtalya'da oy verme işlemlerinin yarın sabah 07:00'de başlayıp 15:00'de sona ereceği ve 26 Şubat Salı günü saat 14:00'de de resmi sonuçların açıklanacağı bildirildi.
Cihan

Via: bugun.com.tr


Short link: [Facebook] [Twitter] [Email] Copy - http://whoel.se/~9oFFg$2J4

This entry was posted in TR and tagged on by .

About FEMEN

The mission of the "FEMEN" movement is to create the most favourable conditions for the young women to join up into a social group with the general idea of the mutual support and social responsibility, helping to reveal the talents of each member of the movement.

Leave a Reply